top of page

אימוץ/קנייה של כלב - כל מה שחשוב לדעת לפני

החלטתם לצרף כלב למשפחה שלכם?

מזל טוב!


אז מה עושים עכשיו ואיך מחליטים מי הכלב שהכי מתאים לכם?

אין ספק שצירוף כלב למשפחה הוא החלטה משמעותית וחוויה מרגשת ומורכבת.

חשוב להבין!

כלב זה לא "ניסוי זמני", אלא החלטה כבדת משקל שצריך לקבל בהתאם.

כלב הוא בעל חיים שחי כחלק מהמשפחה וזאת החלטה שיש לקחת בחשבון וכלב דורש התחייבות, מסירות וטיפול.

הטיפול בכלב כולל טיפול רפואי שותף אצל הוטרינר (וגם לפעמים לצערינו טיפולים לא צפויים), טיולים בחוץ לא משנה מה מזג האוויר, תשומת לב, סבלנות, חינוך ועוד.

לפני שאתם בוחרים את הכלב שלכם, תענו על כמה שאלות: האם סגנון החיים שלכם מתאים לגידול כלב? לפני שמביאים כלב הביתה, כדאי לשאול את עצמנו: האם יש לנו זמן לטייל איתו מספר פעמים ביום? האם יש לנו תקציב לטיפול רפואי ולמזון איכותי? האם יש מקום בדירה בהתאם לגודל הכלב? האם יש לי זמן ותקציב לחינוך הכלב?

אנשים שרוב זמנם לא נמצאים בבית, לא תמיד נכון בשבילם להביא כלב גם אם הם הכי רוצים. לכן, יש לחשוב טוב ואם בכל זאת מחליטים שכן, יש להיערך לשינוי בסגנון החיים, לדחות את האימוץ או להיות ערוכים לקחת "דוג סיטר" מפעם לפעם.

לאמץ כלב או לקנות כלב? לרוב, ניתקל בשאלה, מה עדיף?

אימוץ כלבים או קנייה, כאשר לכל צד יתרונות וחסרונות.

קנייה של כלב משתנה בהתאם להשקפתנו. יש מי שבאופן עקרוני מסרבים לקנות כלב ולכן יבחרו לאמץ כלב שננטש. לכך קיימות עמותות רבות ושונות בארץ לאימוץ כלבים ובכולם אפשר למצוא כלבים מדהימים שרק מחכים לבית חם ואוהב, ויש תוספת תשלום עבור סל אימוץ לרוב.

ובמידה ואתם מחובבי גזע מסוים וחולמים על כלב גזעי, תחפשו בתי גידול או המלטות של הגזע הספציפי ותוודאו שההמלטה תחת ההתאחדות הישראלית לכלבנות.

קניית כלב "גיזעי ללא תעודות" לא תהיה תחת הבקרה של ההתאחדות הישראלית לכלבנות.

כלומר, אין השגחה על הנקבה, על תנאי הגידול שלה ושל הגורים ועל השידוך בין הזכר לנקבה שכן בגלל שהם גיזעיים מאותו הגזע חייב לוודא שאין קשר דם של לפחות 3 דורות אחורה (שלא יהיו בעיות גנטיות). וכמובן במצב זה, הכלבים לא נרשמים בהתאחדות. כל התנאים שנרשמו מפוקחים תחת ההתאחדות כאשר בית הגידול או ההמלטה מפוקחת תחתיהם. במידה ואתם בוחרים לקנות כלב, גם אם זה אומר שיעלה לכם יותר, אל תיתנו יד להמלטות לא מפוקחות, למתחנות גורים כאלה ואחרות שמתעללות בכלבות, בגורים ובתנאים שלהם.

איזה כלב הכי מתאים לי? גזעי הכלבים שונים אחד מהשני, לא רק בחיצוניותם אלא בעיקר בתכונותיהם ובאופיים.

גזעים שונים דורשים פעילות גופנית ברמות שונות, חלקם מתאימים יותר לילדים, ויש שמצריכים ידע מוקדם בגידול הגזע שכן גנטית יכולות להיות בעיות התנהגות שנרצה למנוע מראש. גזעים שונים שמתאימים להם או צריכים מזונות מיוחדים לפרוותם ולעורם או טיפול שונה לפרווה או לעור. כמו כן, להכיר מחלות שונות שיכולות להיות, שנפוצות בגזעים מסויימים.


לכן, חשוב לקרוא על הגזע לפני שמחליטים או להתייעץ עם איש מקצוע או וטרינר, להבין איזה כלב מתאים לכם באופן כללי, ולאחר מכן לבחון ספציפית את הכלב שאתם רוצים לצרף למשפחה. וזה כי אסור לשכוח שכל כלב אינדיבידואל, ולכל כלב אופי שייחודי לו. גור או כלב בוגר?   חשוב להבין האם אנחנו מעוניינים לאמץ כלב בוגר יותר או גור ובאיזה גיל.

כמובן שגיל הכלב משפיע על היכולות הכלכליים,זמן ומאמץ שיש להשקיע.

קנייה של גור, שכן קורץ להמון אנשים, יכול להיראות כמשהו חמוד ומתוק שחשוב להבין שכרוך בהמון מאמץ, תסכול וחינוך מלא לגורון הקטן.

במידה ומחליטים לאמץ, גם כאן הגיל מאוד משפיע.

אבל, לפני שמחליטים על גיל הכלב, יש לקחת בחשבון שגם גור בין חודשיים ככל הנראה עבר משהו בחייו ולקחת בחשבון את ההיסטוריה הלא ידועה והבעיות ההתנהגות שעלולות להופיע או אם זה כלב יותר בוגר, בעיות התנהגות שכבר קיימות.

כלב בוגר עלול לבוא עם מחלות שונות או היסטוריה שאנחנו צריכים לקחת בחשבון ולהתאים את עצמנו למה שיבוא.

בסופו של דבר כל גיל זה מדהים לאמץ וכמובן שהכל תלוי ביכולת שלנו וההשקעה שאנחנו רוצים לתת.

כלב עם פרווה או עם שיער? אורך פרוותו של הכלב וסוגו משתנה בהתאם לגזע. ישנם בעלי פרווה ארוכה או קצרה ויש כלבים שלא משירים שיער. גזעים שונים מצריכים טיפוח שונה לפרווה או לשיער שלהם, כשהבחירה במקרה הזה היא בהתאם לזמן וליכולת הכלכלית שיש לטיפוח, וכמובן גם להעדפה האישית או לצורך מסויים (כמו אלרגיות).

האם אתם מאמצים כלב עבור הילדים? הורים שרוצים לאמץ כלב רק כדי לשמח את הילדים שלהם, עלולים למצוא את עצמם מטפלים בסוף בכלב בעצמם גם אם הילדים ביקשו ולקחו על עצמם את הטיפול. בפועל, ילדים יכולים לאבד עניין אחרי תקופה מסוימת, ובכל מקרה יזדקקו לעזרתכם ולהכוונתכם וכמובן מבחינה כלכלית שכן זה על אחריותכם.

אם אין באפשרותכם רצון או יכולת להתחייב לקחת לפחות חלק מהטיפול על עצמכם לאחר אימוץ הכלב, כדאי לשקול את הנושא שנית ולהימנע מצער ועוגמת נפש שלכם, של הכלב ושל ילדיכם.


לסיכום:

אין נכון או לא נכון בבחירה של כלב.

הבינו את ההשקעה ואת הסבלנות שכרוכה בגידול של כלב לא משנה בין אם קנינו או אימצנו גור או בוגר ולא משנה הגזע.

כולם בעלי חיים בעלי רגשות, צרכים ועוד.

תבחרו לפי מה שהכי מתאים לשגרת vיום וליכולות שלכם כך שגם אתם וגם הכלב שאתם בוחרים תהנו ביחד מחיים מלאים, טובים ומאוזנים.60 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page